Plenery, warsztaty i szkolenia fotograficzne.

140388309310668400

Mniej szumów na zdjęciach


Szum na zdjęciach jest defektem, z którym walczy wielu fotografów. W dążeniu do technicznej doskonałości, wielu profesjonalistów stosuje różnorodne rozwiązania aby go wyeliminować, choć istnieje kilka prostych technik, które w łatwy sposób pozwolą nam na jego usunięcie. Szum oznacza w fotografii ziarnistość na obrazie, która składa się z małych punktów, tzw. charakterystycznych obszarów ziarnistości. Z powodu tych obszarów obraz może wyglądać nieostro i nieprofesjonalnie.

Na obrazie często powstaje szum, jeśli podczas robienia nocnych fotografii ustawimy wysokie ISO. Ogólnie powstawanie szumu może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Większość osób myśli, że za niepożądany szum na zdjęciach odpowiedzialne jest złe ustawienie ISO lub wrażliwość aparatu na światło. W rzeczywistości istnieje określona zależność między szumem a parametrem ISO – im większe ISO (podnosisz czułość na światło) tym większa ilość szumu występuje na fotografii. W nowoczesnych aparatach fotograficznych, wysoka czułość ISO jest bardziej funkcjonalna i powoduje mniejsze szumy, jednak nadal nie usuwa zupełnie tego problemu.

Szum na zdjęciu można zniwelować jednym z płatnych lub darmowych programów do obróbki graficznej lub ręcznie zmniejszyć w aparacie wartość ISO już podczas wykonywania zdjęć. Pomimo tego, wielu poczatkujących fotografów nie zna jednego z najprostszych sposobów na uniknięcie szumów na zdjęciach.

Najważniejszą techniką, dzięki której unikniemy niepożądanych efektów ziarnistości, jest prawidłowe ustawienie parametrów w aparacie. Wydaje się to zbyt proste, jednak najprostsze sposoby są najczęściej najlepsze.

Aby się o tym przekonać, zrób dwa zdjęcia i poddaj je lekkiej obróbce. Oba zdjęcia wykonaj przy słabym oświetleniu, nie zmieniaj kadru, tylko same ustawienia ISO. Najpierw przy czułości 6400, następnie przy 1600. Aby zdjęcie z niższym ISO wyglądało dobrze, będziesz musiał poddać je obróbce w programie graficznym, ponieważ będzie niedoświetlone o mniej więcej dwa progi. Jak możesz zauważyć, ustawiając gotowe zdjęcia obok siebie, zdjęcie wykonane z wyższym ISO wygląda tak naprawdę lepiej i ma mniej szumu, niż zdjęcie z niższym ISO po poddaniu retuszowi.

Wiele osób próbuje również innych ustawień. Wykonuje zdjęcia prześwietlone, by przyciemniając je w programie graficznym otrzymać wersję z prawidłowym naświetleniem. Istnieje również teoria która mówi, że aparat powinien dostosować się do panujących warunków atmosferycznych – jeśli robisz fotografie w zimie, poczekaj chwilę, aby aparat mógł przyjąć temperaturę otoczenia. Jeśli wciąż widzisz szum na swoich zdjęciach, spróbuj użyć statywu, aby utrzymać aparat w jednej pozycji.

Jeśli nie radzisz sobie z niepożądanym szumem, spróbuj zastosować powyższe porady. Niedoświetlone zdjęcie sprawią, że będziesz musiał poddawać je większej obróbce graficznej, która doprowadza do zwiększenia widoczności szumów. Pamiętaj, najprostsze metody są najlepsze, nie trzeba wcale wielu działań, tylko dobre, manualne ustawienia aparatu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Fotogle, zajmującym się wywoływaniem zdjęć przez internet oraz oferującym szeroki zakres usług fotograficznych.

Jakie jest Twoje zdanie?