Plenery, warsztaty i szkolenia fotograficzne.

140377580937624600

Fotografia bez tajemnic

Wraz z rozwojem technologii cyfrowej, fotografia stała się jeszcze bardziej dostępna. Obecnie praktycznie w każdym domu jest aparat, a w większości telefonów komórkowych także jego funkcja. Zdjęcia robią wszyscy i wszędzie. Jednak robienie zdjęć a fotografowanie, to dwie różne rzeczy. Fotografia może być wielką pasją, niezależnie od posiadanego sprzętu. Jednak sztuki tej także należy się nauczyć. Jeśli podstawy mamy już opanowane i znamy swój aparat w każdym calu, a chcemy jeszcze bardziej zagłębić się w sztukę fotografowania, warto skorzystać z warsztatów.

Dla kogo warsztaty fotograficzne?

140377580937624600

Jak każda dziedzina, fotografowanie także wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Nawet jeśli od lat zajmujemy się fotografią amatorsko lub chcemy stać się profesjonalistami w tej dziedzinie i fotografia jest naszym pomysłem na życie i biznes, wtedy obowiązkowo musimy wziąć udział w warsztatach. Stworzone są one także dla osób, które znają teorię bardzo dobrze, lecz chcą się sprawdzić w praktyce, zasięgnąć porady profesjonalisty, a nawet mieć możliwość pokazania swoich fotografii szerszemu gronu osób, które tak samo kochają to zajęcie. Dla osób, które zajmują się fotografią zawodowo, warsztaty także bywają niezwykle pomocne. W ten sposób mogą bowiem rozwinąć swoją wiedzę i zdecydować, w którym chcą pójść kierunku.

Tematy warsztatów fotograficznych

Każdy fotografowany obiekt jest inny, lecz należą one do określonych grup. Wtedy obowiązują dla nich podobne zasady. Inaczej fotografuje się dzieci, a zupełnie inaczej krajobrazy. Również portrety to całkiem inna dziedzina, nie mówiąc już o fotografii kulinarnej, która z pozoru wydaje się prosta, lecz w praktyce okazuje się poważną sztuką wymagającą umiejętności i teorii. Dlatego każde warsztaty mają swój temat przewodni. Wybór ich zależy od naszych zainteresowań i kierunku, w jakim chcemy się rozwijać. Jedni wybiorą fotografię dziecięcą, inni fotografię ślubną. Są także warsztaty, podczas których pojmiemy sztukę tworzenia fotoreportaży, zdobędziemy umiejętność fotografowania dzikiej przyrody lub pięknych krajobrazów. Poznamy tajniki makrofotografii, a także nauczymy się jak obrabiać zdjęcia profesjonalnymi programami lub tworzyć archiwa zdjęć. Dostępne są także warsztaty, na których nauczymy się odpowiednio i kreatywnie wykorzystywać światło i oświetlenie w tworzeniu zdjęć, a także wybierzemy się w podróż do początków fotografii.

Jak wyglądają warsztaty?

Miejsca, w których odbywają się dobre warsztaty to przede wszystkim takie, gdzie coś się dzieje, gdzie otaczają uczące się osoby obiekty warte fotografowania. W zależności od tematyki, zajęcia odbywają się w plenerze lub w studiu. Polecane warsztaty fotografii zwykle znajdują się w dużych ciekawych miastach, jak Warszawa, Kraków i magiczny Wrocław, w którym nie brakuje atrakcji i tematów do utrwalenia na zdjęciach. Szukając odpowiednich warsztatów warto wybierać te z małymi grupami, czyli do ok. 12 osób. Na zajęciach powinno znaleźć się trochę teorii, lecz opowiedzianej ciekawie i przez profesjonalistów z pasją. Jednak to praktyka powinna zdominować naukę.

 

Jakie jest Twoje zdanie?